Zaujímavosti

Obec Šuňava sa už mnohokrát spomínala v televízii či v rádiu a môžeme povedať že má čo ukázať.  Okrem štandardných ľudových zvykov a tradícií môžeme na Šuňave nájsť mnoho zaujímavosti, ktoré sa oplatí vidieť.

Strecha dvoch morí…

Tak sa hovorí streche na Kostole sv. Mikuláša vo vyšnej časti obce. Je povestná tým, že voda, ktorá spadne na jednu polovicu strechy je zvodmi zvedená do Šuňavského potoka, ktorý sa vlieva do Váhu a ten do Dunaja. Tieto vodi nakoniec ústia do Čierneho mora.  Naopak voda z druhej časti strechy je zvedená do potoku Lopušná, ten sa vlieva do rieky Poprad, neskôr Dunajec a Visla a táto voda končí v Baltickom mori. Na Šuňave si musíte dávať pozor do ktorého potoka vhodíte odkaz pre svoju milú za morom. Nemusela by ho dostať tá pravá….

[envira-gallery id=”105″]

“Rinvička”

Rinvička je šuňavský nárečový názov pre nikdy nezamŕzajúce miesto, kde kedysi ženy chodili prať.  Je to výdatný odtok prameňa
zachytený v akumulačnej nádrži požiarnej vody a ktorý je zregulovaný v nižnej časti obce. Túto ľadovú vodu sa rozhodne oplatí ísť vyskúšať.

[envira-gallery id="750"] 

Šuňavský chotár

Hovorí sa že na Šuňave je leto práve v zime, keď doma všetci sedia vnútri a kúria. A kúria poriadne, pretože miestna klíma je poriadne chladná. A veruže nieto zimy, aby snehom nezafúkalo cestu medzi Šuňavou a Štrbou nazývanú menom “Chotár”.  V zime tu miestami sú aj trojmetrové záveje.

[envira-gallery id="753"] 

Kaplnka

Obec Šuňava vznikla spojením dvoch jej terajších častí: Vyšnej a Nižnej Šuňavy. Symbolom ktorý symbolizuje stred obce a hranicu Vyšnej a Nižnej Šuňavy je kaplnka, ktorú všetci volajú “kaplička”. Je to Kaplnka zasvätená Najsvätejšej Trojici a každý rok sa pri nej na Trojičnom námestí konajú rôzne podujatia a slávnosti.

[envira-gallery id="758"] 

Mliekomat a Biofarma

Po rozpade družstiev v celej krajine sa máloktoré spamätalo a fungovalo ďalej s prosperujúcim systémom. Na Šuňave bolo síce isté obdobie ticha, ale potom sa tu zrodila vynikajúca myšlienka – založiť biofarmu. Tá funguje v priestoroch bývalého družstva na Nižnej Šuňave dodnes . Naša biofarma je unikátna tým, že sprevádzkovala na Slovensku prvý mliečny automat, kde si ľudia mohli načapovať pravé a zdravé kravské mlieko. Žiaľ dnes už tento mliekomat v prevádzke nie je 🙁

[envira-gallery id=”762″]

nový šuňavský portál

Ukázať ikony
Skryť ikony